SUSRET S KNJIŽEVNICOM MAJOM BRAJKO-LIVAKOVIĆ

Autor: Sara Novak, 7. 12. 2010.

Ni ova školska godina nije prošla bez susreta naših učenika s aktualnim hrvatskim književnikom. Ove godine, točnije, 29. studenog, dobili smo priliku upoznati i porazgovarati s književnicom Majom Brajko-Livaković.

Zašto vjerovati u nešto lažno? Droga je samo jedna velika laž. Ove je rečenice istakla Maja Brajko-Livaković pri predstavljanju svoje knjige Kad pobijedi ljubav. Jedna je to od najaktualnijih knjiga za mlade gdje se problematizira droga i njezino razorno djelovanje među mladima. S ovom i još s mnogim drugim zanimljivim temama upoznali su se učenici Osnovne škole Selnica 29. studenog 2010. godine na književnom susretu s bračkom književnicom. U organizaciji izdavačke kuće Alfa i školske knjižničarke Ane Špoljarić upriličeno je ugodno i korisno druženje za učenike viših razreda koje je započelo dramskom igrom učenika sedmih razreda nadahnutom ovisnostima.

Na već pripremljen teren nadovezala se književnica koju su dječji nestašluci, problemi odrastanja mladeži, svijet veselih ali i nesretnih ljudi, potakli na pisanje romana Finka Fi, Stakleni dvorac i, već spomenuti, Kad pobijedi ljubav. Znatiželjni su učenici željeli saznati što više podataka o njezinom životu i djelima pa su joj postavljali brojna pitanja na koja je ona spremno i srdačno odgovarala. Književnica je na kraju poručila da knjige postoje da bi se čitale, a ne da bi na policama skupljale prašinu. Budući da je ona sama knjižničarka u jednoj od zagrebačkih škola i nisu joj strani čitalački ukusi današnje djece i mladeži, svojim je spisateljskim poduhvatima obogatila police naše knjižnice, ali još i više, aktualnim problemima uspješno je motivirala učenike na čitanje.

Doviđenja do sljedećeg susreta, poručila je književnica na rastanku, a mi smo još jednom manifestacijom u nizu obilježili Mjesec borbe protiv ovisnosti.

Melanija Konc, 7.a

Pavla Jurović, 7.a