PJESMA SEDMAŠA U VRATIŠINEČKOJ CRKVI

Autor: Marko Hoblaj, Pavla Jurović, 24. 10. 2010.

Učenici sedmih razreda spojili su ugodno s korisnim pa su tako napravili koleraciju između hrvatskog jezika i glazbene kulture posjetivši Vratišinec - rodno mjesto poznatog hrvatskog etnomuzikologa Vinka Žganca.

I ove su školske godine učenici 7. a i 7.b razreda sudjelovali u terenskoj nastavi. Naime, u pratnji svojih učiteljica Ružice Jalšovec, Sandre Paragi i Dubravke Lajtman-Janči u  petak su, 1. listopada, zadnje školske satove proveli u Vratišincu – rodnom mjestu poznatog hrvatskog etnomuzikologa i zapisivača narodne glazbe Vinka Žganca.

Vinko Žganec je rođen 1890. godine u Vratišincu gdje je i proveo prve godine života. Završio je Teološki i Pravni fakultet u Zagrebu, bio župnik u Dekanovcu, ali je posebno poznat po svojoj prosvjetiteljskoj i rodoljubnoj djelatnosti na svim područjima narodnog života. Neumorno je sakupljao međimurske popijevke, ali i narodno blago iz ostalih dijelova Lijepe Naše. Bio je aktivni glazbeni pedagog na Muzičkoj akademiji u Zagrebu i prenio na generacije studenata ljubav za naše narodno blago i kulturnu baštinu naših predaka.

Učenici sedmih razreda prvo su stigli u župnu crkvu Uzvišenja svetog Križa u Vratišincu gdje ih je dočekao župnik Pavao Mesarić u društvu našeg ravnatelja Branka Jalšovca. Svećenik je upoznao učenike sa svim znamenitostima te crkve: blagoslovio ju je 1897. godine arhiđakon Franjo Kečkeš, a osim drvene propovjedaonice s reljefom „Dobrog Pastira“ s velikim šeširom, značajna je i po pokrajnjim oltarima posvećenima Snježnoj Mariji i svetom Valentinu koji se u župi časti od pamtivijeka, a poznat je i po čudotvornim izlječenjima nekih župljana. Crkva nam je posebno značajna jer je opremljena orguljama na kojima je jedno vrijeme svirao i Vinko Žganec. Kad su sedmaši stigli na kor crkve, naš nam je ravnatelj odsvirao poznatu kršćansku pjesmu „Cesta“ na što su se učenici uključili svojim pjevanjem.

Nakon crkve su učenici sedmih razreda krenuli prema lokalnom groblju gdje su posjetili grob doktora Vinka Žganca i spomenik hrvatskim braniteljima te se tamo pomolili i zapalili svijeće. Na povratku u školu usput su se zaustavili pred rodnom kućom Vinka Žganca i, uz dozvolu njegovih rođaka, napravili nekoliko fotografija da bi taj izlet ostao trajno zabilježen i dokumentiran.

Pavla Jurović, 7.a