Upoznajmo animirani film!

Autor: Dubravka Lajtman-Janči, 7. 5. 2010.

Učenici petih i šestih razreda su 28. travnja posjetili Školu animiranog filma i Knjižnicu i čitaonicu Nikola Zrinski u Čakovcu.

28. travnja su, u prijepodnevnim satima, učenici petih i šestih razreda posjetili Školu animiranog filma u Centru za kulturu Čakovec te čakovečku Knjižnicu i čitaonicu Nikola Zrinski. S njima su bile i njihove učiteljice hrvatskog jezika Natalija Jurinec, Sandra Paragi i Dubravka Lajtman-Janči te školska knjižničarka Ana Špoljarić.

U znamenitoj čakovečkoj Školi animiranog filma, koju posjećuju učenici osnovnih i srednjih škola iz cijele Lijepe Naše, učenici su saznali koje su vrste animiranog filma i kako one nastaju. Ljubazna voditeljica Škole Jasminka Bijelić Ljubić pružila im je priliku da i sami postanu stvaraoci svog kolažnog i lutkarskog animiranog filma. Interes učenika bio je velik pa su tek rijetki dobili priliku isprobati sve što su čuli. Na kraju su susreta učenici pogledali nekoliko najuspješnijih animiranih filmova nastalih u toj Školi pri čemu su bili iznenađeni i oduševljeni maštovitošću svojih vršnjaka, polaznika Škole. Mnogi su se učenici i sami raspitivali o upisu u Školu te odlučili o toj ideji porazgovarati sa svojim roditeljima.

U čakovečkoj knjižnici je knjižničarka Gordana Vidović objasnila našim učenicima sve o univerzalnoj decimalnoj klasifikaciji, načinu spremanja i potrage za knjigama. Pripremila im je i nekoliko zadataka koje su morali ostvariti po skupinama. Učenici su svim zadacima prišli sa znatiželjom i veseljem, a kasnije, kad su se počastili sladoledom u obližnjoj slastičarnici, svi su se složili da je to prijepodne bilo zaista poučno i zabavno. Šteta što sve što je lijepo, kratko traje, pa su tako i naši učenicima morali polako krenuti prema školi, na nastavu.

Novinarska grupa