Izlet u istočnu Hrvatsku

Autor: Dubravka Lajtman-Janči, 3. 5. 2010.

21. travnja su učenici petih i šestih razreda, u pratnji svojih razrednica, krenuli na izlet u istočnu Slavoniju.

21. travnja su u ranim jutarnjim satima učenici petih i šestih razreda naše škole krenuli na školski izlet u istočnu Hrvatsku – Đakovo, Osijek, Kopački rit, Vukovar… Vodile su ih njihove razrednice i učiteljice Lidija Rob, Roberta Barat, Dragica Kiborn i Ružica Jalšovec. Prva je destinacija bilo Đakovo gdje su stigli oko deset sati. Tamo su posjetili znamenitu đakovačku katedralu Svetog Petra koja je izgrađena u neoromaničkom stilu između 1866. i 1882. godine. Glavni inicijator podizanja ove građevine bio je đakovački biskup Josip Juraj Strossmayer, čiji su grob posjetili nakon obilaska katedrale.

Iz Đakova su krenuli prema glavnom gradu Slavonije – Osijeku, gdje su prošetali centrom grada, ručali u slavnom Mc'Donalds-u i posjetili osječki most poznatiji kao Most mladih. Tada su krenuli prema poznatome hrvatskom parku prirode Kopačkom ritu. Ondje ih je mladi gospodin upoznao s najvažnijim pojedinostima nastanka biljnog i životinjskog svijeta Kopačkog rita.

Nakon posjeta Kopačkom ritu obišli su Titov dvorac te krenuli prema Ovčari i Vukovaru. Ovčara je masovna grobnica u kojoj su pronađeni posmrtni ostaci 200 osoba (do srpnja 2006. identificirane su 192 osobe, ubijene u dobi od 16 do 72 godine), a leži oko pet kilometara jugoistočno od grada Vukovara. 20.11.2006. tu je otvoren Muzej domovinskog rata Spomen dom Ovčara.

Vukovar je gospodarsko i kulturno središte Vukovarsko-srijemske županije, a danas ga često nazivaju gradom-herojem jer je u doba Domovinskog rata pretrpio strašna razaranja. U prostorijama malenog vukovarskog muzeja učenici su saznali mnoge, dosad nepoznate, pojedinosti o Domovinskom ratu i stradalim hrvatskim braniteljima.

Oko 17 sati su učenici sa svojim učiteljicama krenuli prema Međimurju. Umorni od dugotrajnog putovanja, ali zadovoljni zbog mnoštva novih saznanja, u kasnim su se noćnim satima vratili svojim kućama.

Pavla Jurović, 6.a