Noć knjige

Autor: Jelena Kolar, 2. 5. 2023.

Ovogodišnju manifestaciju Noć knjige obilježili smo u petak, 28. travnja radionicom u školskoj knjižnici.
Radionicu naziva „Sanjaju li roboti elektroničke knjige?“ organizirale su knjižničarka Jelena Kolar Dokleja i učiteljica Hrvatskoga jezika Dubravka Lajtman Janči.

Učenice i učiteljice podijelile su svoja razmišljanja o umjetnoj inteligenciji, o tome može li biti korisna za knjigu i čitanje te hoće li u nekom trenutku u potpunosti zamijeniti čovjeka.

Nakon razgovora, učenice su dobile zadatak da uz pomoć društvene igre Rory's story cubes napišu kratku priču do 200 riječi prema zadanim pojmovima. Istovremeno, identičan je zadatak knjižničarka zadala i Chat GPT-u te priču umjetne inteligencije zapisala na papir.
Sve napisane priče zajednički su pročitane, nakon čega smo pokušali otkriti koju priču je napisala umjetna inteligencija.

Zadatak nije bio težak te smo se s lakoćom složili oko priče koju je stvorio Chat GPT.  Zaključili smo kako priča umjetne inteligencije zanimljiva i dobra, no u kasnijim pokušajima primijetili smo da u pričama koje stvara ima nekih pogrešaka koje čovjek ne bi napravio pri pisanju.

Vrijeme nam je brzo proletjelo uz zanimljiv eksperiment te ćemo svakako nešto slično ponoviti i u budućnosti.