Naš mali kaj

Autor: Marko Hoblaj, 30. 11. 2009.

Kako bismo zadržali našu domaću riječ, naš "kaj", 12. studenog 2009. godine se u OŠ Mursko Središće  po šesti put  održao "Naš mali kaj".

Kako bismo održali svoju domaću riječ, naš dragi kaj, već smo se po šesti put sastali u Osnovnoj školi Mursko Središće na literarno-glazbenoj manifestaciji pod nazivom „Naš mali kaj“.

Naime, tog su se 12. studenog 2009. godine, u večernjim satima, okupile u Murskom Središću mnoge međimurske osnovne i srednje škole (primjerice OŠ Sveti Martin na Muri, OŠ Mala Subotica, OŠ Podturen, OŠ Macinec…) želeći tako objediniti i proslaviti Mjesec hrvatske knjige i ljubav prema našem posebnom, jedinstvenom kajkavskom narječju, koje polako nestaje.

Sam su program otvorili mali recitatori, a zatim se s nekoliko pozdravnih riječi svim nazočnima obratila ravnateljica OŠ Mursko Središće Marija Trstenjak. Poseban je gost cijele manifestacije bio istaknuti profesor Stjepan Hranjec, autor brojnih književnih djela o kajkavštini i predavač na Učiteljskoj akademiji u Čakovcu.

Vidjeli smo i tamburaše, mali folklor, poznatu književnicu  Ljubicu Duić-Ivanović, goste iz Mađarske i Slovenije, no ipak su zvijezde večeri bili mladi pjesnici-literati, koji su u Središće poslali svoje pjesmice na kajkavskom narječju.

Našu je školu predstavljala izvrsna Petra Culjak iz 5. a pjesmom „Kaj bum jo dok bum velika“, a njena je mentorica bila učiteljica hrvatskog jezika Natalija Jurinec. Sve je to bilo veselo, vedro i lepršavo. Program je završio podjelom zahvalnica i poklona malim izvođačima te malim domjenkom.

Laura Čurin i Helena Kovačić, 8.b