ČETVRTI RAZREDI U ZAGREBU

Autor: Ana Špoljarić, 6. 10. 2016.

Učenici 4.a, b i c razreda su sa svojim učiteljicama Robertom Barat, Mirjanom Dežđek- Ciglar i Veronikom Sobočan posjetili Zagreb.

U nastavku pročitajte što su učenici napisali o tome.

Izvještaj o izletu u Zagreb

U petak 30. 9. 2016. godine učenici 4.a  i c razreda Osnovne škole Selnica i  4.b Područne škole Zebanec posjetili su grad Zagreb kako bi ponovili gradivo  Naša domovina Republika Hrvatska.

Polazak je bio u 7. 30 h. Putem do Zagreba imali smo kratku pauzu na jednoj benzinskoj pumpi u blizini Zagreba. Zatim  smo stigli u  Zračnu luku Zagreb. Kad smo stigli prvo smo morali obaviti sigurnosni pregled i kontrolu. Nakon toga djelatnica zračne luke nam je objašnjavala sve o zračnoj luci i zrakoplovima. Poslije je slijedila vožnja autobusom gdje je djelatnica pričala sve o zrakoplovima, njihovim vrstama, njihovom radu i važnosti. Vidjeli smo polijetanja i slijetanja zrakoplova. Nakon toga slijedilo je razgledavanje najstarije i najveće ulice grada Zagreba, Ilice. Tamo smo vidjeli velike zgrade i puno trgovina. Nakon toga posjetili smo Trg bana Josipa Jelačića. Vidjeli smo spomenik i fontanu Manduševac.  Čuli smo Grički top koji je pucao  točno u podne. Poslije toga imali smo ručak u McDonald'su. Nakon ručka krenuli smo na vožnju uspinjačom. To je najkraća pruga na svijetu od 66 metara. Zaštićen je spomenik kulture, a izgrađen je 1890. godine. Na Gornjem gradu smo vidjeli: kulu Lotrščak, Crkvu svetog Marka, zgradu Sabora i  zgradu Vlade. Prolazili smo kroz Kamenita vrata i slušali legendu o Dori. Šetali smo Tkalčićevom ulicom gdje se nekad nalazio Krvavi most ispod kojeg je tekao potok Medveščak i koji je odvajao Kaptol od Gradeca. Prošetali smo i tržnicom Dolac, najstarijom tržnicom u Zagrebu. Nju još zovu trbuh grada Zagreba. Zatim smo krenuli u razgledavanje Zagrebačke katedrale i na kraju smo posjetili ZOO vrt. Vidjeli smo različite vrste životinja.

Kući smo se vratili oko 20 h.

Lea Bestijanić, 4.b

FOTOGRAFIJE.

Ostale sastavke pročitajte pod  više.

U petak 30. 9. 2016. učenici četvrtih razreda posjetili su grad Zagreb. Bili smo u Zračnoj luci Zagreb u kojoj smo se upoznali s pravilima i avionima. Kasnije smo posjetili HNK ( Hrvatsko narodno kazalište) te Zdenac života. Zatim smo se šetali Ilicom i Trgom bana Josipa Jelačića. Tamo smo vidjeli izvor Manduševac. Ručali smo  u  McDonald'su. Kasnije smo se vozili u ZET- ovoj uspinjači  do Griča. Tamo smo vidjeli: kulu Lotrščak, Grički top, Hrvatski sabor, Crkvu svetog Marka i Kamenita vrata. Otišli smo i do Zagrebačke katedrale i Dolca.  Nakon toga smo posjetili ZOO Zagreb, a nakon toga otišli svojim kućama.

Juraj Vičević, 4.a

Izlet u Zagreb

Učiteljica me jako razveselila izletom u Zagreb. S nestrpljenjem sam jedva dočekao taj dan. U petak ujutro smo svi četvrti razredi krenuli na put u Zagreb, glavni grad naše Hrvatske.

Prvo smo posjetili aerodrom, gdje smo vidjeli putničke avione, vojne avione, čak i helikopter. Nakon toga smo došli na Trg bana Josipa Jelačića, posjetili smo i Manduševac. Put nas je odveo do Kaptola i Gradeca. Vidjeli smo Kamenita  vrata. Pošto smo bili gladni, otišli smo u McDonald's. Tamo smo jeli i odmarali noge.

Razledavanje smo nastavili Ilicom pa sve do uspinjače. Uspinjačom smo se popeli do Gornjeg grada gdje smo i prisustvovali pucanju Gričkog topa  s kule Lotrščak. Išli smo u posjet Markovom trgu gdje smo vidjeli Banske dvore, Sabor i Markovu crkvu. Svidio mi se posjet Katedrali jer je prekrasna izvana kao i iznutra. Na kraju smo još  posjetili i park Maksimir gdje se nalazi ZOO vrt. Tu je i naše putovanje završilo. Sretni i umorni vratili smo se našim kućama. Izlet je bio prekrasan jer sam vidio puno znamenitosti koje su važne za moju domovinu Hrvatsku.

Nik Zamuda,4.a

Dan u Zagrebu

Dana 30.9.2016., u petak, posjetili smo glavni grad Republike Hrvatske. Njegovo ime je Zagreb. Prvo smo išli u Zračnu luku Zagreb. Vidjeli smo velike i male zrakoplove, probnu vožnju dva glasna miga, žuti zrakoplov za prijevoz paketa koji su naručeni ili poslani iz drugih zemalja i mnogo drugih zanimljivih stvari  kao što je putovanje putničke prtljage. Nakon zračne luke posjetili smo HNK. Izvana je lijepa, žuta zgrada. Bližilo se podne pa smo krenuli prema Trgu bana Josipa Jelačića, svidio mi se Manduševac . Točno u podne čuli smo pucanj iz Gričkog topa. Bilo je već vrijeme ručka i krenuli smo prema McDonald'su. Nakon ručka slijedila je vožnja  uspinjačom na Gornji grad gdje se nalazi prekrasna crkva sv. Marka . Saznao sam da je obnovljena u 19.st., na krovu ima dva grba i crvene, pave i bijele kockice. Pored crkve je zgrada Hrvatskog sabora pred kojom smo se i fotografirali. Polako smo se spuštali u Donji grad kroz Kamenita vrata gdje je ostala neoštećena slika Marije Djevice. Čuli smo i priču o Krvavom mostu koji je nekad razdvajao Gradec i Kaptol. Vidjeli smo Zagrebačku katedralu koja mi je prekrasna i izvana i iznutra. Kao šećer na kraju posjetili smo ZOO. Tamo mi je bilo najljepše jer smo vidjeli male laviće, hranjenje morskih lavova i mnoge druge zanimljive životinje. Puni dojmova vratili smo se svojim kućama.

Fran Bistrović, 4.c