MOJA PRVA KNJIGA

Autor: Ana Špoljarić, 4. 10. 2016.

ULAZ U KNJIŽNICU ZABRANJEN

U četvrtak 29. rujna učenica  8.a razreda ELENA ZADRAVEC  je u prisustvu svojih prijateljica, roditelja,  ravnateljice  škole Anice Rašperger i školske knjižničarke Ane Špoljarić  nazočila završnoj svečanosti natječaja Moja prva knjiga, koji se sastoji u pisanju i ilustriranju vlastite priče, a glavna nagrada je tiskanje najboljih radova, u Karlovcu  u Domu Oružanih snaga Republike Hrvatske  Zrinski . Elena sudjeluje na natječaju od drugog razreda, a ove godine je dobila nagradu za sav trud i rad koji ulaže u slikanje i pisanje. Tiskana je njezina slikovnica Ulaz u knjižnicu zabranjen. Na natječaj je pristigla  ukupno 721 slikovnica iz 220 osnovnih škola iz cijele Hrvatske. Čast nam je što je Elena prepoznata u tako jakoj konkurenciji.   Pobjednicima ovogodišnjeg natječaja nagrade su uručile književnice Silvija Šesto i Sanja Pilić. U prigodnom programu nastupio je Laboratorij zabave iz Zagreba s  poučnom predstavom  Zviždostrašni div, te dječji i vokalni zbor Zorice. Čestitamo Eleni i želimo  da još puno slikovnica i drugih knjiga izađe iz njezinog pera i kista. U nastavku pročitajte što je književnica Sanja Pilić rekla o Eleni i slikovnici.

Elena Zadravec ima vještu ruku. A to nije ni čudno jer polazi Školu animiranog filma u Čakovcu. Zato njezina slikovnica i izgleda poput nekog začudnog filma, prepunog tajni i misterija. Tara, Jednorog i Patuljak ušli su u začaranu knjižnicu u kojoj je živjela zatočena knjižničarka. Uspjeli su naći ružu kojom su knjižnicu i knjižničarku oslobodili čarolije i omogućili djeci da ponovno posuđuju knjige. Djevojčica s velikim očima uvodi nas u priču, a također nas i izvodi iz nje, prisutna poput svjedokinje svih tih zanimljivih događaja. Elena suvereno vlada ilustracijom, njezini likovi su živi, pokretni, razigrani i imaju karakter. Scenografija kojom se kreću bogata je detaljima i u pravom smislu nas usmjerava u taj zagonetni i nepoznati svijet. Autorica koristi nekoliko likovnih tehnika koje spaja u cjelovitu sliku, izbor boja podcrtava priču, i stvara iznimnu atmosferu začaranosti. Vrlo lijepo i znalački napravljena slikovnica. Čestitke Eleni! – Sanja Pilić FOTOGRAFIJE.