SPAŠAVANJE VODOZEMACA OD STRADAVANJA NA PROMETNICAMA U MEĐIMURSKOJ ŽUPANIJI

Autor: Ana Špoljarić, 10. 3. 2014.

DJECA NAŠE ŠKOLE  POMAŽU  ŽABAMA NA CESTI

Vozite li se cestom  iz Sv. Martina na Muri prema Selnici,   sigurno ste svjedoci velikog stradavanja žaba u vrijeme mrijesta  na toj cesti. Sve je počelo,  kad je čovjek svojim prstom dotaknuo prirodu misleći da radi nešto dobro. Kanaliziranjem potoka uništili smo žabama  prigodno mjesto za mrijest  i time su one bile prisiljene preko ceste ići do ribnjaka u Selnici. Javna ustanova za zaštitu prirode Međimurska priroda inicirala je projekt spašavanja vodozemaca na spomenutoj lokaciji. Općina Selnica,  udruga Oaza 98  i OŠ Selnica uključili su se u projekt svatko prema svojim mogućnostima.  U OŠ Selnica i PŠ Zebanec  je 6. ožujka djelatnica Međimurske prirode, gospođa Mihaela Mesarić održala radionicu  o vodozemcima. Sa sobom je imala i dvije žabe krastače koje su izazvale veliko oduševljenje i interes  kod učenika. Predavanje je bilo vrlo poučno, učenici su naučili puno o vrstama vodozemaca u Međimurju,  koji je njihov značaj  i uloga u prirodi. Učenicima su već i neka znanja bila poznata sa satova biologije učiteljice Mihaele Grahovec koja će dalje spomenuto predavanje prenositi svim razredima koji nisu bili prisutni. Na kraju  su odigrali  kviz da vide što su zapamtili i naučili. Svi zajedno imali smo dobar postotak u znanju na kvizu. Učenici koji su bili zainteresirani za djelovanje na terenu ostali su u razredu te su sa školskom knjižničarkom Anom Špoljarić dogovorili obilazak terena. U petak smo  sudjelovali sa djelatnicima Međimurske prirode u postavljanju ograde, a u subotu i nedjelju smo s članovima udruge Oaza 98 prenosili žabe. Učenicima je to bilo vrlo korisno iskustvo, uživali su u šetnji uz ogradu, brojanju automobila iako puno žaba nismo našli u kantama zbog hladnog vjetra koji je puhao. Spasili smo nekoliko žaba i naučili ponešto o pojmu volonterizam. FOTOGRAFIJE.