KNJIŽEVNI SUSRET S TOMISLAVOM BARANOM

Autor: Ana Špoljarić, 8. 3. 2018.

U organizaciji školske knjižnice i izdavačke kuće Školska knjiga našu školu je u utorak 6. ožujka posjetio književnik Tomislav Baran. Književni susret za djecu razredne nastave održan je u sportskoj dvorani škole. Na početku susreta je učenica Zala Angel, 3.a pročitala ulomak iz jedne od Zabundanih priča. Književnik je upoznao djecu sa svojom zbirkom priča Zabundane priče na interaktivan  način, u svakoj priči je sudjelovalo po nekoliko djece. Djeci je bilo vrlo zabavno. Učenica Sunčica Laptoš Bogomolec, 2.a  je istraživala prije  susreta  o  književniku te je za svoj razred pripremila papire s natpisom  JOC jer je to govorila našem gostu njegova kći Ana kad bi joj on pričao priče. Književnik je bio oduševljen tom gestom. U veselom raspoloženju završili smo susret, nekoliko djece kupilo si je knjigu, a u školskoj knjižnici su odmah posudili sve primjerke Zabundanih priča.

TOMISLAV BARAN rođen je 5. studenoga 1970. godine u Šibeniku. Na Filozofskom fakultetu u Zagrebu završio je studij fonetike te talijanskoga jezika i književnosti. Od 1995. godine zaposlen je na Hrvatskome radiju. Radi kao spiker-mentor i fonetičar.
Piše scenarije za zabavne emisije i projekte. Piše stihove za uglazbljivanje, nekoliko mu je pjesama izvedeno na glazbenim festivalima. Piše na hrvatskom standardnom jeziku, te na čakavskom i kajkavskom narječju. Objavio je zbirke dječjih priča Šumaste priče, Šumaste pjesme i Zabundane priče. Dvije su mu priče snimljene za Hrvatski radio u formatu Priče za laku noć, a jedna od njih i kao animirana varijanta za HTV u formatu Pssst... priča! Objavio je i dvije kratke priče u Glasu Koncila.
Govorni je edukator u govornim radionicama za medijske djelatnike, poslovne ljude i studente; autor i voditelj dječje govorne radionice Parlatine na Međunarodnom dječjem festivalu u Šibeniku. Snimio je velik broj zvučnih knjiga (za slijepe, udžbenike, priručnike) te kao govorni profesionalac vodio razne programe i sudjelovao u brojnim projektima. Član je Hrvatskog filološkog društva, Odsjeka za fonetiku.
Oženjen je i otac jednoga djeteta, glavnog nadahnuća njegovih priča za djecu.

FOTOGRAFIJE

« Ožujak 2024 »