Putovanje u Vukovar

Autor: Ana Špoljarić, 13. 11. 2015.

Učenici 8.a i b razreda su od 2.11. do 3.11. bili u posjetu Vukovaru. Krenuli smo u četiri sata ujutro na dugu vožnju autobusom. S nama su išle ravnateljica Anica Rašperger, učiteljica hrvatskog jezika Dubravka Lajtman-Janči i učiteljica geografije Damira Marušić. Prvog dana smo u rodnoj kući Lavoslava Ružićke imali prezentaciju o Domovinskom ratu i Bitci za Vukovar. Potom smo obišli Spomen križ na ušću Vuke u Dunav. Razgledali smo i bolnicu te muzejsku izložbu Vukovarska bolnica - mjesto sjećanja 1991., a u prekrasnom dvorcu Eltz je smješten Gradski muzej Vukovar čiji smo postav također vidjeli. Nakon boravka u hostelu Zagreb obišli smo Muzej vučedolske kulture. Na kraju prvog dana imali smo organizirani ples, dobro smo se naplesali i umorili te lijepo zaspali.

Drugi dan, nakon ranog ustajanja i doručka, obišli smo Memorijalno groblje žrtava Domovinskog rata gdje smo zapalili svijeće za sve žrtve rata. Svijeće smo zapalili i na masovnoj grobnici Ovčara. Posjetili smo Spomen dom Ovčara, bivšu vojarnu 204. brigade u kojoj smo vidjeli: tenkove, topove, puške, mine, avione… Provezli smo se pokraj Kukuruznog puta koji je služio za bijeg iz Vukovara.. Obišli smo i Spomen dom hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti koja je poznata kao Groblje tenkova. U kući Lavoslava Ružićke je održan kviz kako bismo vidjeli koliko smo naučili. Mišel Bistrović (8.a) i Rene Hoblaj (8.b) odlično su predstavili našu školu osvojivši 1. mjesto. Gradonačelnik Šibenika Željko Burić održao je govor o smislu i cilju ove terenske nastave te o Školi mira. Kući smo došli s novim saznanjima, odličnim dojmovima i lijepim uspomenama. FOTOGRAFIJE.

Elena Vinković i Katja Koraj, 8.a

« Ožujak 2024 »