NOĆ KNJIGE 2014.

Autor: Ana Špoljarić, 24. 4. 2014.

Čitanje u tijeku

U srijedu, 23. travnja diljem Hrvatske obilježavala se  Noć knjige u vremenu od 18 do 01 sat.  Noć knjige u našoj školskoj knjižnici održana je s učenicima osmog razreda( Stefan Hozjan, Karlo Filipan, Natalija Makoter, Kristina Turk, Ana – Maria Čurin i Marta Žganec), školskom knjižničarkom Anom Špoljarić i učiteljicom hrvatskog jezika Dubravkom Lajtman Janči. Čitali smo  djela Antuna Gustava Matoša i pričali o knjigama i čitanju u vremenu od 19 do 21 sat. Sve nas je došao pozdraviti i podržati u čitanju i ravnatelj škole, gospodin Branko Jalšovec. Učenici su uživali u čitanju i jako nam je brzo prošlo vrijeme te smo se rastali uz želju da ponovimo večernje čitanje još jednom do kraja školske godine. Mislim da je time izvršena misija Noći knjige. 23. travnja obilježava se Svjetski dan knjige i autorskih prava, proglašen 1995. na Glavnoj skupštini UNESCO-a, kao simbolični datum u svjetskoj književnosti jer su toga dana 1616. umrli Miguel de Cervantes, William Shakespeare i Inca Garcilaso de la Vega. Istog su datuma tijekom godina rođeni ili umrli ugledni autori kao što su Maurice Druon, K. Laxness, Vladimir Nabokov, Josep Pla i Manuel Mejía Vallejo. Dana 22. travnja obilježava se Dan hrvatske knjige, odlukom Sabora Republike Hrvatske od 1996. godine, u spomen na Marka Marulića koji je toga datuma 1501. godine dovršio Juditu. Obilježavajući Svjetski dan knjige i autorskih prava, UNESCO poziva čitatelje, autore, prevoditelje, izdavače, nastavnike, knjižničare, javne institucije, neprofitne organizacije i privatni sektor da promiču knjigu, čitanje i izdavaštvo, uz zaštitu autorskih prava. U SAD, Velikoj Britaniji, Njemačkoj, Irskoj… 23. travnja se održava i World Book Night (Svjetska noć knjige), godišnja proslava kojom se afirmira ljubav prema knjizi i čitanju, za koju se tiskaju posebne besplatne knjige i dijele svima željnima čitanja. U Hrvatskoj se Noć knjige održava od 2012. godine. FOTOGRAFIJE. PROGRAMSKA KNJIŽICA NOĆI KNJIGE.