MEĐUNARODNI DAN DJEČJE KNJIGE

Autor: Ana Špoljarić, 3. 4. 2014.

Balončica

U utorak,  1. travnja školska knjižničarka je s djevojčicama  šestog razreda,  povodom Međunarodnog dana dječje knjige,  posjetila dječji vrtić „Sunčeko“ u Selnici i „ Leptirići“ u Zebancu.  Učenica Maja Zadravec  čitala   je djeci priču Željke Horvat – Vukelje  „ Balončica“,  a učenica  Danica Levačić je dramatizirala tu priču. Djeci je bilo jako zanimljivo slušati priču i odmah gledati dramatizaciju te su ih na kraju nagradili velikim pljeskom. Djeci u vrtiću svakodnevno čitaju tete, mi smo ih razveselili s malom promjenom i time doprinijeli razvitku ljubavi prema knjigama i čitanju. Nakon toga djeca su naslikala svoja omiljena jela na stranice kocke te kasnije složili kocku sa svojim vrijednim tetama u vrtiću. Međunarodni dan dječje knjige (ICBD – International Children's Book Day) obilježava se svake godine kako bi se ukazalo na važnost dječje knjige te potaknula i razvila ljubav prema čitanju. Kao datum obilježavanja izabran je rođendan Hansa Christiana Andersena – 2. travnja.  Andersen, Hans Christian, danski književnik (Odense, 2. IV. 1805 – Kopenhagen, 4. VIII. 1875). Prvi veliki uspjeh omogućio mu je roman Improvizator (1835), u kojem opisuje težnju mladog pisca za afirmacijom, kao i talijanske krajeve koje je obišao. Poslije se pojavljuju njegove, danas u cijelom svijetu čuvene, ali u to vrijeme neprepoznate, priče i bajke (Djevojčica sa žigicama; Princeza na zrnu graška; Mala sirena; Snježna kraljica i druge). U njima je na originalan (nerijetko humorističan) način obrađivao baštinu folklorne književnosti, smještajući mitske, legendarne i čudesne zaplete u okružje zbiljskog svijeta. Pisao i putopise, pjesme, romantičarske romane te kazališne komade. Važnija djela: Pjesme; Pješačenje od Holmenskoga kanala do istočnoga rta Amagera; Bajke; Pripovijesti; Nove bajke i priče; Slikovnica bez slika; Biti ili ne biti. Fotografije.

« Ožujak 2024 »